Máte obavy ze stárnutí ? Mohu vám říci, že pokud člověk tuto fázi bere v pohodě jako součást svého života a alespoň trochu přemýšlí o tom, jak se na stárnutí připravit, není to nic těžkého….
Od narození jsme předurčeni a naprogramovaní k tomu, abychom zestárli. A pokud se dožijeme stáří, každého čeká nějaké postupné chátrání. Ovšem to, jak budeme stárnout, taky záleží na našem způsobu života. Stárnutí sice nezastavíme, ale to, jak se budeme cítit, můžeme hodně ovlivnit.
Když si osvojíme jednoduché kroky, můžeme změny, které stáří provází, jednoduše oddálit nebo zmírnit. Protože PREVENCE a PÉČE O SVÉ TĚLO je základem, který bychom měli každý sám pro sebe udělat …
Co je tedy přirozené a co udělat pro to, aby i stárnoucí tělo fungovalo co nejlépe?
Když stárnete, vaše krevní cévy a tepny jsou tužší a už nejsou tak pružné. Srdce pak musí více pracovat, aby mohlo pumpovat krev. Čím tužší jsou cévy, tím je vyšší riziko srdečně-cévních onemocnění, včetně vysokého krevního tlaku. Jak tomu předejít?
Co dělat: Buďte aktivní. Procházejte se, běhejte, plavejte – i mírné cvičení každý den vám může pomoci udržet si dobrou váhu a snížit krevní tlak. Jezte hodně ovoce, zeleniny a celozrnných výrobků, aby bylo vaše srdce zdravé. Naučte se zvládat stres. Dostatečně spěte, ideálně 7 až 8 hodin.
Z mé zkušenosti, kdy jsem měla problém se srdcem z přetížení, mi velmi pomáhá dodávat doplňky stravy, které jsou zaměřeny na podporu činnosti srdce – nemusí se tolik namáhat . Více info v online Poradně, kde mě můžete kontaktovat
Se stárnutím přicházejí i změny na pokožce. Když se pozorně podíváte, můžete vidět, že pokožka je sušší a méně pružná než kdysi. Je to proto, že vaše pokožka s přibývajícím věkem vytváří méně kolagenu a elastinu, což jsou látky, které zajišťují pružnost. Také se méně potíte (pokud tedy nejste právě v menopauze) a ztrácíte část tukové tkáně těsně pod kůží. Díky tomu se může zdát, že je pokožka tenčí. Můžete si také všimnout vrásek, stařeckých skvrn nebo drobných kožních výrůstků.
Co dělat: Horká voda pokožku vysušuje, takže dejte přednost vlažné sprše, nebo dokonce studené. Venku používejte opalovací krém s UF filtrem a pravidelně si kontrolujte pokožku, zda na ní nejsou nějaké viditelné změny, například zvětšující se mateřské znaménko nebo znaménko, které mění barvu. Pokud kouříte, snažte se přestat, je prokázáno, že kuřáci mají sušší pokožku a mnohem více vrásek. Samozřejmě pravidelná péče o pleť ráno i večer je naprostý základ 🙂
Velmi doporučuji začít dodávat kolagen !!! Když vidíme, že pleť začíná „povolovat“, tvoří se vrásky, cítíme, že začínají více bolet klouby, to všechno jsou známky toho, že máme v těle málo kolagenu – bílkoviny, která je základním stavebním prvkem v našem těle… Můžete si dodat tekutý kolagen v kombinaci s dalšími prospěšnými látkami na klouby MSM, chondroitin, glukosamin atd.. V denní dávce je 5000 mg Kolagenu, který je hydrolyzovaný a vynikajícím způsobem se vstřebává 🙂 Poradím Vám také v mé online Poradně
Možná jste si při čištění zubů všimli, že jsou vaše dásně odhalenější. Některé léky způsobují suchost v ústech. Sucho v ústech zvyšuje riziko vzniku zubního kazu a infekcí.
Co dělat: Čistěte si pravidelně zuby, alespoň dvakrát denně a alespoň jednou používejte také zubní nit a mezizubní kartáček, abyste se pořádně zbavili zbytků jídla a plaku mezi zuby. Je to nejlepší způsob, jak zabránit onemocnění dásní a ztrátě zubů. Navštěvujte pravidelně zubního lékaře a nevynechávejte dentální hygienu.
Z mé zkušenosti zdrav. sestry na stomatologii, kde jsem pracovala mnoho let: Tak jako si pravidelně čistíme pleť, je velmi důležitá péče o zuby .. Je to naprostý základ našeho zdraví, protože jakékoli krvácení z dásní, je známkou skrytého zánětu v těle, který je velmi nebezpečný a může mít velký vliv i na zdraví srdce. Proto doporučuji nepodceňovat zubní péči a pokud se vyskytl zánět, doporučuji doplněk stravy na bázi Aloe vera a dalších komponentů – zde mě prosím kontaktujte do mé online Poradny, ráda Vám osobně poradím .
Možná se vás dotknou i problémy s močovým měchýřem a jeho ovládáním.. Tento problém řeší spousta žen … Říká se tomu „močová inkontinence“. Ta se týká odhadem 10 procent lidí starších 65 let, zvláště se s ní potýkají ženy v menopauze, kdy se přestávají tvořit ženské hormony estrogeny. U mužů je obvykle příčinou zvětšená prostata. Kromě nechtěného úniku moči si taky můžete všimnout, že nechodíte na toaletu pravidelně jako dřív. Příčinou může být cukrovka, která zpomalí vaše střeva, nebo některé léky, které vyvolají zácpu. K zácpě přispívají taky některé doplňky železa.
Co dělat: Pokud máte pocit, že k nechtěnému úniku moči dochází opravdu často, a to nejen při kýchnutí, rozhodně navštivte svého lékaře. Ve většině případů lze příznaky kontrolovat nebo dokonce vyléčit. Snažte se vyhnout kofeinu, alkoholu, nápojům a potravinám s vysokým obsahem kyselin. Ty mohou stav zhoršit. Naučte se cviky na zpevnění svalů pánevního dna, čímž pomůžete i vašemu močovému měchýři.
Problémy s nepravidelným vyprazdňováním nebo naopak průjmy či zánětlivým onemocněním střev řeší stále více lidí…
Sama jsem si zažila, co je to nejít mnoho dní na toaletu a byl to pro mě zážitek, který už nechci opakovat. Naštěstí to dopadlo dobře, ale moje kamarádka bohužel neměla to štěstí a už není mezi námi. Proto se této osvětě tak hodně věnuji, pomohlo už mnoho lidem zpravidelnit vyprazdňování, zbavit se nepříjemných průjmů, bolestí a nepříjemných pocitů… Více info si můžete přečíst v mém minulém článku Očista tlustého střeva .
Prosím, nepodceňujme to, zdravá a dobře fungující střeva jsou základem našeho zdraví, imunity, dobré mysli a psychiky – ve všem hraje totiž hlavní roli náš střevní mikrobiom čili naše vlastní zoologická zahrada, o kterou musíme dobře pečovat 🙂
Máte- li zájem přečíst si o produktech více, zvu Vás do FB skupiny Harmonizuj svůj život, kde se dozvíte více informací a budu ráda za každý Váš like
Ráda Vám poradím, můžete mě kontaktovat do Online Poradny, napsat dotaz a můžeme vše pořešit telefonicky… Zkušenosti jsou veliké, hodně ozdravených střevních mikrobiomů mluví za vše a já jsem za to nesmírně ráda a vděčná 🙂
Vaše Ludmila