Maskné je sloučeninou anglických slov mask (rouška) a akné . Jde o akné, které vzniká mechanickým drážděním pokožky.
Jak maskné vypadá? Poznáte jej tak, že když si po několika hodinách sundáte roušku z obličeje, na pleti se vám vyhodí červené skvrny a drobné pupínky, ačkoliv na ně běžně vůbec netrpíte. Maskné se totiž nevyhýbá žádnému typu pleti. Stačí mu jen delší přítomnost tepla a vlhka. A to je právě nynější problém, který řeší spousta žen po celodenním nošení masek .
Problém maskné se může týkat všech typů pleti. Náchylnější jsou ale samozřejmě lidé s citlivou a problematickou pletí. Několikahodinové nošení roušky totiž jejich choulostivou pokožku snadno podráždí. Hlavní příčiny vniku tohoto problému jsou :
Pleť se začne bránit a vzniká podráždění, pupínky, svědění, zarudnutí a další nepříjemné příznaky.
Jedinou prevencí maskné je zvýšená hygiena a péče o obličej i ruce. Pokud máte pleť hodně podrážděnou a vznikají zanícené pupínky, potřebujete se ošetřovat kosmetikou, která pleť zklidňuje, zbavuje přílišné vlhkosti, ale zároveň tak akorát hydratuje. Například tato speciální řada s bylinkami proti akné
pleť potřebuje pod rouškou dýchat, takže sahejte po prodyšných materiálech. Třeba bavlněné nebo jednorázových rouškách, které nezadržují tolik vlhkosti a tepla. Jednorázové po pár hodinách raději zahoďte a vyměňte. Bavlněné roušky pravidelně perte a žehlete. Pohlcují prach a bakterie, tak ať zbytečně nedráždí už tak namáhanou pleť.
Přes den se často dotýkáme obličeje, čímž do pleti zanášíme další nečistoty. Mytí rukou je proto nejen účinnou prevencí šíření koronaviru, ale i maskné. Zkuste třeba šetrné, ale velmi účinné antibakteriální koloidní stříbro a myjte si ruce naším intimním gelem. Čím častěji, tím lépe !